Maserati

Quattroporte obchodzi 60. urodziny. Luksusowy sedan, sześć generacji, idealna interpretacja ekskluzywności Maserati.

Modena, Włochy – 30 października 2023 roku - W 1963 roku, na targach motoryzacyjnych w Turynie - wtedy jednym z największych wydarzeń motoryzacyjnych na świecie - otwarto 45. edycję. Na stoisku Maserati zadebiutował Quattroporte. Dziś mija 60. rocznica luksusowego sedana, przeznaczonego do wyznaczania nowych ścieżek dla sześciu pokoleń kierowców.

 

To święto przypomina o niektórych ważnych momentach w historii marki, ponieważ Quattroporte to jedno z największych osiągnięć Domu Trójzęba. Od skoków stylistycznych po innowacje i rozwój techniczny, Quattroporte jest podróżą w jedną z najbardziej ekskluzywnych dziedzin motoryzacji. Ten luksusowy sedan sportowy od dawna obsługuje konkretne segmenty społeczeństwa za kierownicą i wprowadził nowy segment motoryzacyjny.

 Podobnie jak wiele innych kultowych samochodów, które były znakiem swoich czasów, od czasu swojego debiutu we wczesnych latach 60. Quattroporte zdobył uznanie i zainspirował kolejne pokolenia.To produkt, który potrafił się wielokrotnie przekształcać, nie obawiając się przekraczać granic, zawsze wierny dążeniu do doskonałości w designie i osiągach. Z ponad stuletnią historią i ponad 75 000 wyprodukowanymi modelami Quattroporte, Maserati stworzyło samochód, który jest w stanie być nieustannie innowacyjnym, pozostając niezmienionym przez lata.

Pierwsza generacja, wynikająca z intuicji i śmiałości włoskiej marki, była pionierska, wyposażona w ryczący 8-cylindrowy silnik pochodzący z wyścigów, który był podkreślany dynamicznym, a jednocześnie eleganckim i wyrafinowanym wnętrzem.

Przez lata pozycjonowana jako "salon na kółkach" lub "limuzyna z duchem wyścigów", pierwsza wersja potrafiła osiągnąć prędkość 230 km/h. To majestatyczne auto z niezwykle przestronnymi wnętrzami i królewskim urokiem zawsze było przyzwyczajone do świateł reflektorów i przeznaczone do tworzenia sukcesyjnego rodowodu samochodów, które potrafią nadal zaskakiwać, nawet dzisiaj.

Jest ono reprezentacją pasji i talentu wszystkich zaangażowanych w projekt przez lata - Frua opracował pierwotną koncepcję, a następnie inni mistrzowie, w tym Bertone, Giugiaro, Gandini i Pininfarina, aż po Maserati Centro Stile, dom dla najnowszej i obecnej generacji Quattroporte. Cała rodzina techników, mechaników, kierowców testowych i projektantów przeniosła go z planów na drogę. Quattroporte od dawna pozostaje klejnotem w koronie intensywnej historii firmy z Modeny oraz w życiach zawodowych wielu ludzi.

Podczas gdy druga generacja Quattroporte była bardziej odważną i mniej zapadającą w pamięć próbą, Quattroporte III - w rękach De Tomaso - odniosła spektakularny sukces, a następnie przyszło nowe wyzwanie, które zostało pomyślnie przezwyciężone pod koniec lat 90. W dalszym ciągu kolejne modele, zachowując swoją wyjątkową formułę, tak samo jak wielokrotnie nagradzana generacja z 2003 roku oraz szósta generacja, która kilka lat później wróciła na scenę w najnowszej wersji. Mimo wszelkich zmian w wyglądzie, postępie w inżynierii, zmianach w strukturze korporacyjnej i niezliczonych wersjach produkowanych, ten sedan zachował swoje podejście do ekskluzywności.

W garażach najbardziej wymagających kierowców, królów i książąt, w tle niezapomnianych filmów (wystąpił w ponad 60 produkcjach), na czerwonych dywanach lub towarzysząc najważniejszym urzędnikom na wydarzeniach, kochany przez najważniejsze osobistości w licznych branżach, Quattroporte był stałym elementem krajobrazu motoryzacyjnego w XX wieku i nadal nim jest w nowym tysiącleciu. Sześćdziesiąt lat później i po przebyciu niezliczonych mil, kontynuuje swoją podróż jako niekwestionowana gwiazda swoich czasów.

 

Davide Grasso, CEO Maserati: "Quattroporte to historia Maserati. Samochód, który opowiada naszą historię i reprezentował nas z prestiżem w świecie samochodów osobowych przez ponad pół wieku. Od 1963 roku dokumentuje ewolucję jednego z najbardziej ukochanych i cenionych modeli Maserati, otwierając segment, który wcześniej pozostawał niezbadanym obszarem. To samochód, który potrafił się wielokrotnie przeobrazić, nigdy nie tracąc swojej tożsamości, dostosowując się do upływu czasu, zmian w społeczeństwie, postępów technologii i przemysłu oraz trendów. Stał się wyborem naszych najbardziej wybrednych klientów, a także świata rozrywki i międzynarodowej elity. To dla nas źródło dumy i uznanie wyjątkowo włoskiego charakteru, który Maserati zawsze starało się eksportować na całym świecie dzięki swoim tworzeniom. Teraz, podobnie jak wcześniej, Quattroporte pozostaje naszym flagowym modelem, synonimem unikalnego luksusu. Doceniany za swoje wyrafinowanie, dbałość o detale, wybitne osiągi, jakość i obszerność wnętrza, połączone z jego ponadczasowym dotykiem stylu, uczyniły Quattroporte wiecznym"