Maserati

MASERATI ŚWIĘTUJE SILNIK V8 NA FESTIWALU GOODWOOD 2023

 Modena, 12 lipca 2023 – Na tegorocznej edycji Festiwalu Goodwood, corocznego święta sportów motorowych i kultury samochodowej, Maserati z dumą prezentuje dwa samochody, które mają swoje światowe debiuty: Ghibli 334 Ultima i Levante V8 Ultima.

 

W tym roku Dom Trójzębu oddaje hołd ostatniemu rozdziałowi swojej ikonicznej linii grand tourerów napędzanych silnikiem V8, które sprzedały się w ponad 100 000 egzemplarzy od premiery modelu Maserati 5000 GT w 1959 roku.

Chcąc uczcić zbliżające się zakończenie produkcji legendarnego, dwuturbinowego silnika V8 o mocy 572 KM, którego same modele mają stać się przedmiotami kolekcjonerskimi w nadchodzących miesiącach, święte tereny Goodwood będą gościć światową premierę dwóch edycji specjalnych. Ghibli 334 Ultima (numer oznacza jego maksymalną prędkość w kilometrach na godzinę, czyniąc go obecnie najszybszym w świecie sedanem napędzanym silnikiem spalinowym) oraz Levante V8 Ultima. Razem oba modele obiecują zachwycić uczestników festiwalu na First Glance Paddock, przy czym pierwszy z nich będzie również brał udział w wjeździe pod górę (hillclimb).

We wjeździe pod górę Goodwood będzie również brał udział GranTurismo Trofeo, wyposażony w mocny silnik V6 Nettuno o mocy 542 KM. Jego duszą jest innowacyjny system spalania w przedkomorze, wyposażony w podwójne świece zapłonowe i oparty na technologii pochodzącej z Formuły 1. W międzyczasie strefa Maserati będzie gościć model Maserati GranTurismo One Off Prisma, dumne wyrażenie przeszłości tego samochodu oraz zdolności marki do sięgania dalej. Dołączy do niego GranTurismo Folgore, aby uczestnicy mogli z bliska docenić wszystko, co oferuje pierwszy w pełni elektryczny samochód tej włoskiej marki.

 Nowy flagowy model elektryczny wykorzystuje technologię baterii 800 V opracowaną z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych pochodzących z Formuły E, co daje eleganckiemu coupe o czterech miejscach możliwość przejechania do 280 mil (450 km) na jednym ładowaniu oraz doładowanie na 60 mil (100 km) w zaledwie pięć minut. Posiada także imponujące osiągi dzięki trzem mocnym, 300-kW silnikom magnesów stałych - jednemu z przodu i dwóm z tyłu - o łącznej zainstalowanej mocy ponad 1200 KM. Oznacza to, że dostarcza maksymalną dostępną moc na koła ponad 750 KM, przy momencie obrotowym wynoszącym 1350 Nm. Ikoniczna linia modelu GranTurismo wywodzi się od Maserati A6 1500 GT - pierwszego grand tourera na świecie, który nadal oferuje doskonałe połączenie unikalnego stylu, progresywnej technologii i osiągów, wszystko zamknięte w typowo efektownej włoskiej karoserii.

 Na Electric Avenue Festiwalu znajdzie się drugi w pełni elektryczny model Maserati - Grecale Folgore - pierwszy luksusowy SUV średniej wielkości na rynku. Wyposażony w baterię o pojemności 105 kWh i technologię 400 V, z zasięgiem 310 mil (500 km*), został starannie zaprojektowany, aby uczynić każdy dzień wyjątkowym. Zaprojektowany i zbudowany we Włoszech, Grecale Folgore oferuje charakterystyczne dla Trójzębu osiągi i luksus, dostarczając moment obrotowy wynoszący 820 Nm i ponad 500 KM.

 Ostatnim, ale nie mniej spektakularnym elementem obecności Maserati na tym wydarzeniu, będzie model MC20 Cielo. Po swoim debiucie w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku na festiwalu z udziałem Davida Beckhama, powraca tym razem na kultowy wjazd pod górę, tym razem w pięknej czerwieni (Rosso Vincente). Zwracając uwagę swoim designerskim wyglądem, doskonałym stosunkiem masy do mocy, podwoziem z włókna węglowego, szklanym dachem i napędzanym silnikiem V6 Nettuno o mocy 621 KM, pochodzącym z Formuły 1, na pewno przyciągnie wzrok uczestników tego czterodniowego wydarzenia.

 

* Przewidywane wartości + specyfikacje UE.