Maserati

Maserati powraca do wyścigów

Maserati ogłasza pierwszy krok w swojej strategii sportów motorowych i zadebiutuje w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA w 2023 roku. Miłość do sportów motorowych oraz czystej rywalizacji, które zakorzenione są w DNA Maserati, sprawiły, że jest to pierwszy włoski brand, który będzie rywalizował w Formule E.

Wyścigowe korzenie Maserati nierozerwalnie związane z najlepszymi osiągami i innowacyjnym podejściem do elektryfikacji - doskonale pasują do Mistrzostw Świata ABB FIA Formuła E, pierwszej na świecie serii wyścigów, gdzie ścigają się bolidy z elektrycznym napędem.

Zaangażowanie Maserati w mobilność elektryczną jest napędzane przez błyskawiczny przypływ nowej energii. Maserati przyśpiesza, dzięki gamie Folgore, którą będą sygnowane wszystkie w pełni elektryczne modele, wśród których nie zabraknie Maserati Grecale, Maserati GranTurismo i GranCabrio oraz supersportowego Maserati MC20.

Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA zapewniają Maserati doskonałą platformę do zaprezentowania bezprecedensowego dziedzictwa brandu i gamy Folgore w środowisku, w którym wysokie osiągi i innowacje silnie ze sobą współgrają.

Maserati zadebiutuje w stawce od sezonu 9 z nowym Gen3, najszybszym, najlżejszym i najmocniejszym samochodem wyścigowym Formuły E w historii. Gen3 to najbardziej wydajny samochód wyścigowy na świecie wyposażony w szereg wiodących w branży innowacji: projektowych, produkcyjnych i technologicznych.

Od samego początku wyścigi Formuły E na ulicach najbardziej znanych miast świata: Nowego Jorku, Monako, Berlina, Mexico City, Londynu i Rzymu sprawiły, że samochody elektryczne na całym świecie idą dziś o krok dalej poprzez wzrost efektywności energetycznej, poprawę zasięgu akumulatorów i postępy w rozwoju układu napędowego.

 

 


Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati, skomentował: „Jesteśmy bardzo dumni z powrotu tam, gdzie nasze miejsce jako protagonista w świecie wyścigów. Jesteśmy napędzani pasją i innowacyjni z natury. Mamy długą historię światowej klasy doskonałości w konkurencji i jesteśmy gotowi do zwiększania swojej wydajności w przyszłości."

Grasso kontynuował: W wyścigu po większe osiągi, luksus i innowację, Folgore jest nie do odparcia i jest najczystszym wyrazem Maserati. Dlatego postanowiliśmy wrócić do wyścigów w Mistrzostwach Świata Formuły E FIA,  aby spotkać się z naszymi klientami w najważniejszych miastach świata, zabierając Trójząb w przyszłość".

Jean-Marc Finot, Senior VP,  STELLANTIS Motorsport, dodał: „To wielka przyjemność dla STELLANTIS Motorsport, że może odegrać rolę w przywróceniu Maserati do wyścigów. Formula E będzie naszym laboratorium technologicznym, które przyspieszy rozwój wysokowydajnych zelektryfikowanych układów napędowych i inteligentnego oprogramowania dla naszych samochodów sportowych. Formuła E to idealne mistrzostwa, aby zrealizować ten cel i jesteśmy bardzo dumni z tego, że jesteśmy pierwszą włoską marką, która dołączyła do tego przedsięwzięcia.

Alejandro Agag, założyciel i prezes Formuły E, powiedział: Jesteśmy dumni, że możemy powitać Maserati w ich nowym domu w światowej klasy sportach motorowych. Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA to szczyt wyścigów elektrycznych. Zapewniają idealne środowisko dla najbardziej dynamicznych i innowacyjnych marek motoryzacyjnych o wysokich osiągach, aby zaprezentować swoje możliwości technologiczne wraz z ambicjami sportowymi."

Jamie Reigle, dyrektor generalny Formuły E, powiedział: Cieszymy się, że Maserati dołączy do ery Gen3 Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA i odegra decydującą rolę w ponownym wyobrażeniu sobie przyszłości sportów motorowych. Formuła E ściga się w sercu najbardziej kultowych miast na świecie i jest z pasją śledzona przez postępową globalną publiczność. Miliony naszych fanów na całym świecie będą zachwycone, widząc Maserati w stawce jako jedną z elitarnych marek samochodów elektrycznych na świecie.

Ben Sulayem, prezes FIA: Cieszę się, że mogę powitać Maserati w Formule E w sezonie 9. Dla tak kultowego producenta z niezwykłym, dumnym i odnoszącym sukcesy dziedzictwem w sportach motorowych. Zobowiązanie się do serii jest świadectwem wiary w przyszłość Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA. Nowy jednomiejscowy samochód Gen3 będzie reprezentował szczyt zrównoważonego rozwoju, technologii i osiągów".

Maserati narodziło się na torze najpierw z odwagi braci Maserati, a następnie z odwagi jego kierowców. Wyścigowy debiut Maserati miał miejsce 96 lat temu. Pierwszym samochodem wyścigowym z logo Trident na masce był Tipo 26, który zadebiutował na Florio w 1926 roku, zdobywając pierwsze miejsce w klasie do 1,5 l, z Alfieri Maserati za kierownicą. Trzydzieści jeden lat później Juan Manuel Fangio wygrał Mistrzostwa Świata F1 za kierownicą Maserati w 1957 roku. Ostatni raz Maserati było widziane w samochodzie jednomiejscowym z Marią Teresą De Filippis, pierwszą kobietą, która zakwalifikowała się do Grand Prix Formuły 1, na pokładzie  250F. Ostatnim występ Maserati w wyścigach miał miejsce z kultowym już modelem MC12, który wygrał 22 wyścigi (w tym 3 zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu Spa) i 14 tytułów mistrzowskich w Mistrzostwach Konstruktorów, Mistrzostwach Kierowców i Mistrzostwach Zespołów w FIA GT, od  2004 do 2010 roku.

Tor wyścigowy zawsze były naturalnym środowiskiem Maserati. Nawet teraz, z nową erą w Formule E, Maserati powraca do swoich korzeni, budując swoją przyszłość.

 

 

 

 

 

Maserati S.p.A.

Maserati produkuje pełną gamę unikalnych samochodów o niesamowitej osobowości, natychmiast rozpoznawalnych w dowolnym miejscu. Dzięki swojemu stylowi, technologii i z natury ekskluzywnemu charakterowi modele Maserati zachwycają najbardziej wymagające gusta i zawsze były światowym punktem odniesienia dla branży motoryzacyjnej. To tradycja udanych samochodów, z których każdy na nowo definiuje prawdziwy, włoski, sportowy samochód zarówno pod względem designu, osiągów, komfortu, jak i elegancji oraz bezpieczeństwa. Maserati jest obecnie dostępne na ponad siedemdziesięciu rynkach. Ambasadorami tego dziedzictwa są flagowy model Quattroporte, sportowy sedan Ghibli i Levante, pierwszy wyprodukowany przez Maserati SUV. Ghibli i Levante są teraz dostępne również w wersji hybrydowej i są pierwszymi zelektryfikowanymi samochodami marki Trident. Pełna gama, w tym benzynowe V6 i V8 oraz 4-cylindrowe hybrydy z napędem na tylne koła i cztery koła. Kolekcja Trofeo, składająca się z Ghibli, Quattroporte i Levante została wyposażona w potężny silnik V8 o mocy 580 KM, jest najwyższym wyrazem wysokowydajnego DNA marki Trident. Najlepszym z nich jest supersamochód MC20, napędzany przełomowym silnikiem Nettuno V6, wykorzystującym technologie pochodzące z F1, które po raz pierwszy zostały udostępnione w jednostce napędowej standardowego samochodu produkcyjnego.

O Formule E i Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA

To jedyne na świecie w pełni elektryczne Mistrzostwa Świata FIA. Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA przenoszą elektryzujące wyścigi do serca najbardziej kultowych miast na świecie, zapewniając elitarną platformę sportów motorowych dla wiodących, światowych producentów samochodów w celu przyspieszenia innowacji pojazdów elektrycznych. Sieć zespołów Formuły E, producentów, partnerów, nadawców i miast-gospodarzy łączy pasja do sportu i wiara w jego potencjał do przyspieszenia zrównoważonego postępu ludzkości i stworzenia lepszej przyszłości dla ludzi i planety.

www.FIAFormulaE.com

W przypadku zapytań medialnych Formuły E prosimy o kontakt - media@fiaformulae.com

 

WIĘCEJ INFORMACJI:

MASERATI

Maria Conti – Chief Communication Officer Maserati – maria.conti@maserati.com Tel. +39.340.08.48.008

Davide Kluzer – Product Communication Responsible – davide.kluzer@maserati.com Tel. +39.334.65.91.290