Maserati

Polska premiera supersportowego Maserati MC20 już w grudniu

Długo wyczekiwany, supersportowy samochód Maserati MC20, przenoszący technologię wprost z F1 na drogę miał swoją globalną premierę 9 września tego roku. Teraz nadchodzi czas na premierę lokalną i to nie krótką, bo to właśnie w Polsce odbędzie się najdłuższa odsłona nowego MC20 przypadająca na region Europy Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe podczas lokalnej premiery w salonie Maserati Pietrzak, która odbędzie się w dniach od 13 do 15 grudnia będzie można również zobaczyć kultowe MC12 oraz Ghibli Fuoriserie, które jest zapowiedzią nowego konfiguratora Maserati.

Supersportowe MC20, którego nazwa pochodzi od akronimu Maserati Corse, inspirowane jest historią kultowych modeli Maserati, począwszy od Tipo 26, po MC12, które w latach 2004-2008 brało udział w wielu światowych wyścigach. Już w grudniu oba modele MC20 i MC12 staną obok siebie na lokalnej premierze w Polsce. Dlaczego warto to zobaczyć?

 

 

 

 Co kryje w sobie Maserati MC20?

  MC20 to nowy supersamochód Maserati, który wyznacza początek nowej ery marki. Opracowany przez Maserati Innovation Lab i wyprodukowany w historycznym zakładzie przy Viale Ciro Menotti w Modenie jest w całości zaprojektowany i stworzony przez Maserati. MC20 to ultralekki monocoque z włókna węglowego z opatentowaną technologia wywodzącą się z F1 i przeniesioną wprost do samochodu drogowego. Ten super szybki i futurystyczny samochód Maserati kryje w sobie 630-konny silnik V6 Netunno  z  technologią MTC (Maserati Twin Combustion), umieszczony centralnie. Dzięki temu zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 2,9s i prędkość maksymalną ponad 325 km/h. Z kolei waga MC20 wynosi poniżej 1500kg, co oznacza, że na każdego konia mechanicznego przypada 2,33 kilograma. Przełomem jest wspomniany system MTC, który zainicjował innowacyjny system spalania, opracowany w pełni przez Maserati. System ten wyewoluował  z technologii komory wstępnej, stosowanej w układach napędowych Formuły 1. 

  Nowe Maserati wyróżnia się sylwetką od aktualnie dostępnych modeli, sprawiając wrażenie supersamochodu nowej ery. Podkreślają to również drzwi typu butterfly, które po raz pierwszy zostały zastosowane w produkcyjnym Maserati.  Konstrukcja monocoque z włókna węglowego została stworzona przy współpracy z Dallarą oraz liderami w projektowaniu i budowie wyścigowych samochodów sportowych. W celu dopracowania idealnej aerodynamiki MC20 przeszło ponad dwa tysiące roboczogodzin testów w tunelu aerodynamicznym Dallara i ponad tysiąc symulacji CFD (Computational Fluid Dynamics). W najbliższych latach Maserati MC20 będzie produkowane również w wersji elektrycznej oraz jako kabriolet.

 

 

 

Polska, lokalna odsłona Maserati MC20 już w grudniu

  Pierwsze Maserati MC20 będzie można zobaczyć w Polsce u boku kultowego  MC12 oraz Maserati Ghibli Fuoriserie. Jedną z inspiracji dla modelu MC20 było właśnie MC12 -  samochód wyścigowy, który został zbudowany na podwoziu Ferrari Enzo z myślą o udziale w serii FIA GT. W latach 2004-2008 MC12 startowało w najbardziej renomowanych wyścigach na świecie, zdobywając 32 miejsca na podium. Z kolei Maserati Ghibli Fuoriserie, które pojawi się u boku MC12 oraz MC20 będzie zapowiedzią nowego programu personalizacji, który pozwala na skonfigurowanie unikatowego i jedynego w swoim rodzaju egzemplarza Maserati. Programem objęte są tylko najmocniejsze wersje modeli: Ghibli, Quattroporte i Levante z silnikiem V8 pod maską oraz oznaczone edycją „Trofeo”. Wkrótce dołączy do niego również najnowszy model MC20. Program Maserati Fuoriserie tworzony jest przez Centro Stile przy współpracy Garage Italia i dzieli się na trzy podstawowe kolekcje napędzane inspiracjami. W ten sposób kolekcja CORSE - inspirowana jest dziedzictwem wyścigowym Maserati; UNICA - trendami w kulturze, modzie i sztuce; FUTURA - technologiami i przyszłością. 

  Niezwykła, długo wyczekiwana i zarazem najdłuższa premiera Maserati MC20 przypadająca na region Europy Środkowo-Wschodniej odbędzie się w Polsce w dniach 13-15 grudnia w salonie Maserati Pietrzak w Katowicach. Jednak ze względu na panującą sytuację z COVID-19 oraz wszelkie środki bezpieczeństwa zastrzegamy, że pokazy dla klientów oraz dziennikarzy będą odbywać się indywidualnie we wcześniej umówionych godzinach. Wszelkie informacje i aktualizacje dotyczące wydarzenia będą na bieżąco aktualizowane na naszej stronie.